Jotkut toimittajat ovat alkaneet älämölöttämään kellonaikojen siirtelystä.
www.is.fi/kotimaa/art-2000006067559.html
"Suomi on ollut kaikista Euroopan maista se, joka on hyötynyt kellojen siirtelystä eniten: täällä pohjolassa olemme saaneet talviajassa valoisat aamut ja kesäajassa valoisat illat."
Ei ne valoisat aamut johdu kellosta vaan auringon valosta ja maan pyörimisliikkeestä akselinsa ympäri. Kellonaikojen muuntelu ei mitenkään vaikuta valoisuuteen, ei aamulla eikä illalla.
"Todellisuus iskee suomalaisten tajuntaan: jatkossa meillä on joko sysipimeät aamut tai sysipimeät illat. Kukaan ei ole tyytyväinen."
Minä olen tyytyväinen jos kellonaikojen siirtelypelleily lopetetaan. Minun aamujen valoisuuteen se ei vaikuta mitenkään eikä vaikuta syysiltoinakaan.
"TILANNE NYT: Liikenneministeriö on alustavasti ilmoittanut kannattavansa pysyvään talviaikaan siirtymistä.
Se tarkoittaisi sitä, että menettäisimme 400 tuntia valoisaa valveillaoloaikaa vuodessa."
Minä olen valveilla silloin kun minua ei nukuta tai muuten pitää olla valveilla. En menetä yhtään tuntia vuodessa.
"Mikä farssi!
Suomessa vallitsee siis tällä hetkellä todellinen kesäaika-talviaika -eripura, jonka olemme täysin itse aiheuttaneet."
Kyllä sen farssin aiheutti ne jotka meni aikoinaan muuttelemaan kellonaikoja. Jokainen voi laittaa kellonsa herättämään silloin kun haluaa.